| Outside Temperature | 7.1°C |
| Heat Index | 5.8°C |
| Wind Chill | 7.1°C |
| Dew Point | 2.9°C |
| Humidity | 75% |
| Barometer | 1001.6 mbar (-0.9) |
| Wind | 0.2 m/s NNE (26°) |
| Rain Rate | 0.0 mm/h |
| Rain Today | 0.0 mm |
| Radiation | 100 W/m² |
| Indoor Temperature | 13.9°C |
| ☀ | ☽ | |||
|---|---|---|---|---|
| Rise | 04:50:25 AM | Rise | 03:43:36 AM | |
| Set | 09:48:46 PM | Set | 05:05:21 PM | |
| Daylight | 16:58 | Waning crescent 14% |
| Today |
Week |
Month |
Year |
Rain Year |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Outside Temperature |
9.7 1.9 |
9.9 0.1 |
19.7 -3.3 |
22.1 -17.9 |
22.1 -17.9 |
°C |
| Heat Index | 8.2 | 8.4 | 18.6 | 21.2 | 21.2 | °C |
| Wind Chill | 1.9 | -3.2 | -7.1 | -20.9 | -20.9 | °C |
| Dew Point |
4.3 0.5 |
4.3 -4.6 |
6.4 -9.6 |
6.4 -18.9 |
6.4 -18.9 |
°C |
| Humidity |
97 55 |
99 55 |
99 27 |
99 22 |
99 22 |
% |
| Barometer |
1006.3 1001.4 |
1010.8 1001.4 |
1032.3 1001.4 |
1037.2 979.6 |
1037.2 979.6 |
mbar |
| Rain | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 1181.8 | 1181.8 | mm |
| Rain Rate | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 440.0 | 440.0 | mm/h |
| Wind Max |
4.1 47 |
5.0 171 |
8.3 187 |
12.8 172 |
12.8 172 |
m/s ° |
| Wind Average | 1.0 | 1.1 | 1.4 | 1.2 | 1.2 | m/s |
| Wind RMS | 1.1 | 1.2 | 1.8 | 1.9 | 1.9 | m/s |
|
Vector Average Average Direction |
0.7 29 |
0.5 12 |
0.5 239 |
0.4 213 |
0.4 213 |
m/s ° |
| Radiation |
689 0 |
891 0 |
910 0 |
926 0 |
926 0 |
W/m² |
| Indoor Temperature |
14.5 11.6 |
17.5 9.7 |
26.5 9.7 |
38.3 5.7 |
38.3 5.7 |
°C |
| Hardware | FileParse |
| Latitude | 59° 48.00' N |
| Longitude | 009° 23.40' E |
| Altitude | 588 meters |
| Server uptime | 415195 seconds |
| WeeWX uptime | 415158 seconds |
| WeeWX version | 5.1.0 |
This station is controlled by WeeWX, an experimental weather software system written in Python.