| Outside Temperature | 2.8°C |
| Heat Index | 2.8°C |
| Wind Chill | 2.5°C |
| Dew Point | -3.0°C |
| Humidity | 66% |
| Barometer | 1033.4 mbar (2.5) |
| Wind | 0.9 m/s NNE (27°) |
| Rain Rate | 0.0 mm/h |
| Rain Today | 0.0 mm |
| Radiation | 0 W/m² |
| Indoor Temperature | 13.9°C |
| ☀ | ☽ | |||
|---|---|---|---|---|
| Rise | 05:28:56 AM | Rise | 05:28:16 PM | |
| Set | 09:12:36 PM | Set | 04:41:29 AM | |
| Daylight | 15:43 | Waxing gibbous 87% |
| Today |
Week |
Month |
Year |
Rain Year |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Outside Temperature |
3.9 2.6 |
9.6 -1.9 |
15.1 -3.3 |
15.1 -17.9 |
15.1 -17.9 |
°C |
| Heat Index | 3.9 | 7.9 | 13.9 | 13.9 | 13.9 | °C |
| Wind Chill | 1.2 | -2.5 | -7.6 | -20.9 | -20.9 | °C |
| Dew Point |
-2.4 -3.3 |
-1.1 -6.0 |
6.0 -9.4 |
6.0 -18.9 |
6.0 -18.9 |
°C |
| Humidity |
67 62 |
78 44 |
99 31 |
99 31 |
99 31 |
% |
| Barometer |
1033.5 1032.2 |
1033.5 1027.7 |
1037.2 985.0 |
1037.2 979.6 |
1037.2 979.6 |
mbar |
| Rain | 0.0 | 0.0 | 435.5 | 1181.8 | 1181.8 | mm |
| Rain Rate | 0.0 | 0.0 | 440.0 | 440.0 | 440.0 | mm/h |
| Wind Max |
1.7 14 |
5.5 121 |
11.3 306 |
12.8 172 |
12.8 172 |
m/s ° |
| Wind Average | 0.7 | 0.9 | 1.3 | 1.2 | 1.2 | m/s |
| Wind RMS | 0.7 | 1.1 | 1.7 | 1.9 | 1.9 | m/s |
|
Vector Average Average Direction |
0.6 358 |
0.2 283 |
0.2 309 |
0.4 208 |
0.4 208 |
m/s ° |
| Radiation |
0 0 |
668 0 |
867 0 |
926 0 |
926 0 |
W/m² |
| Indoor Temperature |
14.6 13.9 |
18.4 11.5 |
32.3 5.7 |
38.3 5.7 |
38.3 5.7 |
°C |
| Hardware | FileParse |
| Latitude | 59° 48.00' N |
| Longitude | 009° 23.40' E |
| Altitude | 588 meters |
| Server uptime | 663020 seconds |
| WeeWX uptime | 662983 seconds |
| WeeWX version | 5.1.0 |
This station is controlled by WeeWX, an experimental weather software system written in Python.